Nasze piwo

Kujański Joker

Piwo w browarze Poziomka powstaje z naturalnych składników: woda, słód jęczmienny (lub pszeniczny), chmiel (Polski – Marynka), drożdże.

Piwo jasne

Jasny lager - klasyczne piwo jasne warzone według tradycyjnej metody. Jest piwem dolnej fermentacji o jasnej barwie słomkowej z drobnymi pęcherzykami dwutlenku węgla i gęstą białą pianą. Charakteryzuje się wyrazistym aromatem chmielowym i subtelną goryczką z delikatną nutką słodową.  To wytwarzane w tradycyjny sposób piwo w oparciu o wyselekcjonowane, najlepsze składniki.

Piwo ciemne

Ciemny lager - piwo dolnej fermentacji z posmakami ciemnych słodów. Chmiel w tym stylu odgrywa drugorzędną rolę, czuć wyraźnie goryczkę pochodzącą z prażonego słodu. Jest to słodsza wersja zwykłego lagera o nieznacznie większej treściwości i mocniejszym smaku, jednak wciąż delikatna i bardzo pijalna. Alkohol waha się od 7 do 8% obj.

Piwo poziomkowe

piwo dolnej fermentacji. Wytwarzane zgodnie z opracowana przez nas recepturą. Do produkcji wykorzystywane zostają słody jasne i ciemne dające bursztynowy kolor. Smak i aromat zapewnia syrop poziomkowy który dodawany jest jeszcze przed fermentacją.

Piwa nie warzy się wyłącznie z chmielu, jest on raczej dodatkiem. Chmiel nadaje piwu smak. Jeśli chmielu jest dużo, piwo będzie bardziej gorzkie; jeśli chmielu jest mniej, piwo będzie delikatne. Chmiel w piwie można porównać do soli dodawanej do potraw. Nieprawdziwe jest twierdzenie, że piwo jest z chmielu. Głównym składnikiem zwykłego piwa jest słód jęczmienny, czyli ziarna jęczmienia, które przeszły proces słodowania w browarze. Słodowanie sprowadza się do namoczenia oczyszczonego ziarna i utrzymania jego wilgotności przez odpowiednio długi czas. W zwykłych piwach występuje słód jęczmienny – najpopularniejszy w Polsce. Inne odmiany słodu to: słód pszeniczny (wykorzystywany przy warzeniu piw pszenicznych), słód pilzneński, słód wiedeński, słód monachijski (wykorzystywany do warzenia piw ciemnych), słód wędzony, słody karmelowe jasne i ciemne, zielone, czarne, czekoladowe, palone. Chmiel, bardzo często niesłusznie uważany za główny składnik piwa, jest tylko przyprawą. Około 200g chmielu wystarcza na 100 litrów piwa. Pomimo tak niewielkiej jego zawartości, wnosi on bardzo wiele do bukietu piwa. Nadaje mu odpowiednią goryczkowatość: im więcej chmielu, tym piwo bardziej gorzkie. Oprócz słodów i chmielu, największy wpływ na smak piwa ma woda, która stanowi około 90% napoju. Im woda twardsza, tym piwo będzie wyraźniejsze w smaku. Do piwa typu lager używa się miękkiej wody, dzięki czemu jest ono delikatne.Piwo spożywane w dużych ilościach jest toksyczne. Jednak systematyczne i bardzo umiarkowane picie tego trunku ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Piwo działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, obniża ciśnienie krwi, pobudza trawienie i łaknienie, jest bakteriobójcze i moczopędne. Piwo jest ponadto bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy H i PP.
Czytaj dalej

Słód jęczmienny

Głównym składnikiem zwykłego piwa jest słód jęczmienny, czyli ziarna jęczmienia, które przeszły proces słodowania w browarze. Słodowanie sprowadza się do namoczenia oczyszczonego ziarna i utrzymania jego wilgotności przez odpowiednio długi czas.
Czytaj dalej

Chmiel marynka

Chmiel Marynka Tradycyjny polski chmiel z grupy goryczkowych o własnościach dualnych. Skupia w sobie wysokie walory aromatyczne przy jednocześnie dużej zawartości substancji goryczkowych. Odmiana uprawiana tylko w Polsce, ma on największy udział w areale upraw. Jest powszechnie stosowany przez polskie browary przemysłowe do chmielenia na goryczkę. Zawartość alfa-kwasów: 6.5-9%
Czytaj dalej

Palony słód

Podczas warzenia ciemnego pszenicznego używa się dodatkowo palonego słodu. Smak jasnego i ciemnego piwa pszenicznego nie różni się bardzo; w ciemnym można wyczuć nutę karmelu.